IGOR KARCZEWSKI
SPECJALISTA ORTOPEDA TRAUMATOLOG DYPLOMOWANY TERAPEUTA MANUALNY - CHIROPRAKTYK
PORADNIA
ORTOPED


BIODRO
ARTROSKOPIA


 

WRASTAJĄCE PAZNOCIE - OBJAWY

  • ból palca, który jest spowodowany wbijaniem się w skórę płytki paznokcia. Ból nasila się podczas chodzenia lub innych czynności, podczas których dochodzi do wbijania się wrastającego paznokcia w skórę, np. podczas zakładania butów;
  • zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego (po bokach paznokcia);
  • krwawienie palca (jeśli paznokieć przebije skórę);
  • pojawienie się ropnej wydzieliny wokół wału paznokciowego (jeśli doszło do nadkażenia bakteryjnego);

WRASTAJĄCE PAZNOCIE - LECZENIE

  • wycięcie chirurgiczne - wycina się brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem (a nie cały paznokieć, jak się powszechnie uważa). Dzięki temu paznokieć nie odrasta już w sposób nieprawidłowy - jego brzeg odzyskuje prawidłowy kształt;
  • klamry na wrastające paznokcie - przytwierdza się je do płytki paznokcia, by zmieniły kierunek wzrostu paznokcia;

WRASTAJĄCE PAZNOCIE - PROFILAKTYKA

        Przede wszystkim należy w poprawny sposób obcinać paznokcie.
Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?
      Przede wszystkim nie powinno się zaokrąglać brzegów. Paznokcie obcina się w linii prostej, zgodnie z ich naturalnym kształtem ("na kwadratowo"). Na koniec zabiegu brzeg płytki paznokciowej najlepiej jest spiłować za pomocą pilniczka. Jeśli paznokcie u stóp są twarde i trudno je obciąć, przed zabiegiem wystarczy na 10 minut zamoczyć stopy w misce w ciepłą wodą. Jeśli tego typu zabieg nie pomaga, można zakupić w aptece płyn zapobiegający wrastaniu paznokci, który zmiękcza twarde i ostre paznokcie, a także zmniejsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia w skórę.

        Aby usunąć spod paznokcia kurz i brud, najlepiej użyj wacika zwilżonego spirytusem.

        Nie należy obcinać paznokci zbyt blisko skóry, ponieważ bardzo łatwo o podrażnienie, a co za tym idzie - o infekcję. Nie wolno również wyrywać zbędnych fragmentów płytki paznokciowej, ponieważ w ten sposób dochodzi do urazu.

        Skórki należy odsuwać delikatnie, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek. Dzięki zmiękczeniu skórek, ich usuwanie jest bardzo łatwe, a ryzyko uszkodzenia wału paznokciowego jest znikome. Wzrasta ono, gdy wyrywasz zadarte skórki wokół paznokcia.

        Profilaktyka wrastającego paznokcia obejmuje również unikanie noszenia ciasnych skarpetek i butów z wąskimi noskami.